Posláním Občanské poradny Plzeň je poskytovat rady, informace a pomoc všem, kteří se na ni obrátí. Usiluje o to, aby občané netrpěli neznalostí svých práv a povinností, neznalostí dostupných služeb nebo neschopností vyjádřit své potřeby či hájit své oprávněné zájmy. Občanská poradna Plzeň realizuje své aktivity ve třech specifických programech: Občanské poradenství V programu Občanské poradenství poskytuje Občanská poradna Plzeň od počátku své existence poradenství založené na čtyřech základních principech: bezplatnost, diskrétnost, nestrannost a nezávislost. Mezi specifika občanského poradenství patří také systém práce s klientem, při kterém je kladen důraz na zplnomocňování klienta a jeho rovnocenné postavení během celého poradenského procesu. Poradenství je poskytováno zejména v těchto oblastech:
Důraz na poskytování kvalitních služeb se projevil při inspekci kvality sociálních služeb, kterou v srpnu 2008 provedl Krajský úřad Plzeňského kraje. V hodnocení plnění standardů kvality sociálních služeb Občanská poradna Plzeň, o.s. získala 142 bodů ze 144 možných (tj. 98,6% z maximálního počtu bodů, kterého může poskytovatel sociálních služeb dosáhnout) - podle § 38 odst. 3 písmene a vyhlášky č. 505/2006 Sb. OP Plzeň splňuje standardy sociálních služeb výborně.
S výborným výsledkem proběhl v roce 2006 kontrolní audit od Centra pro kvalitu a standardy (CEKAS), který byl zaměřen především na naplňování Standardů kvality sociálních služeb vydaných Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.
Občanská poradna Plzeň získala Cenu kvality za rok 2005 v kategorii poskytovatelů sociálních služeb pro osoby ohrožené sociálním vyloučením, vyhlašovanou časopisem Sociální práce.
Kvalitu poskytovaných služeb prokázaly i nezávislé kontroly kvality prováděné v roce 2002 a 2003 Ministerstvem práce a sociálních věcí, Magistrátem města Plzně a Asociací občanských poraden. V červnu 2003 získala Občanská poradna Plzeň jako výsledek externího auditu kvality prováděného Asociací občanských poraden certifikát kvality a byla zařazena mezi organizace poskytující kvalitní poradenské služby. Občanská poradna Plzeň byla jedním ze zakládajících členů Asociace občanských poraden a do konce roku 2014 se podílela na její činnosti. Program Dluhové poradenství vznikl transformací původního programu "sociální integrace". Změnou vymezení důvodu vzniku nepříznivé sociální situace a změnami filozofie sociálních služeb deklarovaných zejména v § 2 zákona 108/2006 Sb., o sociálních službách ztratil tento program své opodstatnění. V programu Vzdělávací aktivity pro veřejnost je soustředěna dlouhodobější snaha Občanské poradny Plzeň předcházet vzniku tíživých životních situací občanů včasným poskytnutím informací o jejich právech a povinnostech.
Občanská poradna Plzeň pořádá k nejrůznějším aktuálním tématům semináře a přednášky pro veřejnost a spolupracuje s Českým rozhlasem Plzeň. |